Sklenená vlna
Sklená vlna vzniká roztavením skla, do ktorého sa pridávajú rôzne prísady, ako napríklad piesok, z čoho neskôr vznikajú vlákna, ktoré sa lisovaním potom upravujú podľa potreby – žiadaná je najmä určitá dĺžka a hrúbka. Medzi najväčšie výhody využitia sklenenej vlny môžeme zaradiť jej izolačné funkcie, hlavne izoláciu teploty a hluku. Jej ďalšou výhodou je to, že sa dá prispôsobiť prostrediu, kde je určená, teda dá sa narezať podľa potreby.
Používa sa najmä na izolovanie striech, stropov, podkrovia, stien alebo fasád pri odvetranom zateplení. Okrem toho jej pozitívom je tiež to, že nie je horľavá, má nízku vodivosť a je ekologická, pretože pri jej výrobe sa využíva recyklovateľné sklo, čiže môžeme povedať, že je aj šetrná voči životnému prostrediu. Po jej správnej inštalácií má aj pomerne dlhú životnosť. Aby sa naplnila maximálna možná funkčnosť a životnosť sklenenej vlny, ako izolácie, je nevyhnutné ju ukladať tak, aby medzi jednotlivými časťami neboli žiadne medzery. Ďalšie pozitívum pri izolovaní pomocou sklenej vlny je to, že nespôsobuje alergie, je hygienická a väčšinou je nezaujímavá pre zvieratá, teda nehrozí, že by sa v nej zabývali prípadní škodcovia a taktiež je vodeodolná a rezistentná voči hubám a plesniam.
Medzi jej nevýhody zaraďujeme to, že pri nevhodnej manipulácií predstavuje nebezpečenstvo. Ak s ňou narába neskúsený človek, sklenené vlákna sa môžu zapichnúť do kože a spôsobiť tým nepríjemné svrbenie, ba až bolestivé zranenie, ktoré sa veľmi ťažko ošetruje, z toho dôvodu, že ak sa sklenené vlákno zapichne do kože, je veľmi zložité ho odtiaľ vybrať. Ťažkosti môže spôsobiť, aj ak sa dostane do pľúc, preto je dôležité, aby pri práci s ňou boli ruky, oči, nos a celkovo koža vždy chránená. Na ochranu pred nepríjemnosťami poslúži pracovná kombinéza, pracovné rukavice, ochranné okuliare a respirátor.