Začína nenápadne ako mierne svrbenie a začervenanie oka. Neskôr sa zjaví malá guľôčka, ktorá nie a nie zmiznúť. Jačmeň v oku je postrachom mnohých z nás, ale nemusíte sa ho až tak báť, pretože nejde o závažné ochorenie a neovplyvňuje náš zrak. Vie však byť veľmi nepríjemný a hlavne viditeľný. Zbaviť sa jačmeňa v oku sa niekedy podobá na mágiu a jeho liečba je naozaj zdĺhavá. Toto ochorenie sa prejaví ako malá červená hrčka na vonkajšej strane viečka, časom sa môže zmeniť na žltú, čo je znakom hnisu v jačmeni. Vnútorný jačmeň sa tvorí na vnútornej strane viečka a je menej bolestivý. Môže sa stať, že ochorenie napadne obe oči, alebo sa na jednom oku zjaví viacej hrčiek. Dávajte si pozor, lebo si sami môžete infikovať zdravé oko, ak nebudete dodržiavať hygienické pravidlá, alebo si oko chytať rukami.
Jačmeň zapríčiňuje vniknutie baktérie do oka, ide teda o bakteriálnu infekciu. Príčinou môže byť aj zarastanie mihalnice, alebo upchatie očných žliaz. V miernejších prípadoch zmizne sám v priebehu jedného týždňa až mesiaca. Ak vás však oko svrbí, vidíte v ňom hnis a stav sa nezlepšuje, vyhľadajte očného lekára. Ten vám predpíše vhodnú masť, alebo očné kvapky. V niektorých ťažších prípadoch musí prísť až k malého chirurgickému zákroku, pri ktorom je v lokálnej anestézii hnis odstránený. Na liečbu jačmeňa existuje aj mnoho domácich receptov.
Pomáhajú teplé obklady oka, zvýšená hygiena, alebo oplachy oka harmančekom, či bórovou tinktúrou. Môžete vyskúšať aj nahriate zlato, ktoré si priložíte na postihnuté miesto. Pomáha aj odvar z petržlenovej vňate, z ktorého si spravíte teplé obklady. Všeliekom je uhorka. Stačí ju prikladať na jačmeň, krúžky uhorky upokoja oko a odstránia opuchy. Neoceniteľný pomocníkom pri každom ochorení je prírodné antibiotikum, cesnak. Ten vie pomôcť aj pri jačmeni v oku. Stačí ak z neho olúpete vrchnú vrstvu, pod ktorou je jemná šupka, tú si priložte na navlhčené viečko a nechajte ju tam až do vyschnutia. Pomôcť môžu aj listy aloe vera, ktoré popučíte a priložíte na oko na päť minút.