Ekzém neovplyvňuje iba naše zdravie, ale taktiež výzor pokožky. Ľudia, ktorí ním trpia, majú neraz znížené sebavedomie, čo nám na spokojnosti určite nepridá. Tento zdravotný problém napáda deti i dospelých. Rozdiel je väčšinou iba v miestach, kde sa objavuje. Za jeho vznikom môže stáť milión faktorov, od čoho sa odvíja aj následná liečba. Aj keď je ťažké povedať, čo presne spôsobí vznik ekzému, poznáme niekoľko faktorov, ktoré sa radia medzi tie najčastejšie. Ak ich zo svojho života vylúčite, percento, že toto ochorenie napadne vašu pokožku, dokážete výrazne znížiť.
- Vylúčite zo svojho života stres.Áno, táto úloha sa môže zdať nesplniteľná. Stopercentne sa stresu nezbavíme asi nikdy. Môžeme sa ho však snažiť aspoň minimalizovať. Vyhýbajte sa zbytočným stresovým situáciám, nenechajte sa rozhodiť každou drobnosťou a určite v sebe nedržte hnev, či zlosť. Ak pociťujete, že s vašou psychikou niečo nie je v poriadku, nebojte sa vyhľadať odborníka.
- Vyhýbajte sa alergénom.Reč je ako o o potravinách, tak o čistiacich prostriedkoch, oblečení, nábytku, či kuchynských pomôcok. Všetky chemické látky pôsobia na náš organizmus negatívne. Preto sa snažte upratovať s ekologickými prostriedkami, siahnite napríklad po octe, citrónovej šťave, alebo jedlej sóde. Vyhýbajte sa striekanému ovociu a zelenine. Rovnako vylúčte zo svojho jedálnička potraviny s konzervačnými látkami, umelými farbivami, sladidlami, či arómami. Kozmetika, by mala byť taktiež prírodná.
- Noste kvalitné oblečenie.Hlavne v lete zabudnite na syntetické materiály a iné „umeliny“. Siahnite po bavlnených veciach. Zamerajte sa hlavne na spodnú bielizeň a tie kúsky oblečenia, ktoré prichádzajú do bezprostredného kontaktu s pokožkou.
- Svoju pokožku zbytočne nezaťažujte. Netrávte dlho času na slnku bez ochranného krému. V zime sa zas snažte chrániť pred chladom, mrazom a vetrom. Taktiež nie je dobré, ak sa zdržiavate v prekúrených miestnostiach, kde je nadmerne suchý vzduch.