Zamýšľali ste sa niekedy, prečo spíme? Prečo musíme strácať toľko hodín za sebou tou istou monotónnou činnosťou? Určite ste niekedy boli frustrovaný z nedostatku spánku. Spánok je pre vedcov ešte stále málo preskúmaná oblasť, ktorou sa zaoberajú viaceré vedné odbory. Jedným z nich je napríklad psychológia. Psychológia spánku Segum.sk sa zaoberá otázkami, nad ktorými sa zaoberala aj široká verejnosť. Ako sa správa náš mozog keď spíme? Prečo sa nám počas niektorej noci sníva sen a počas druhej noci zas nie? Ako je možné, že si niektoré z nich nepamätáme a niektoré áno?
Ľudí zaujímalo aké procesy sa počas tohto mysteriózneho procesu odohrávajú, prečo sa nám v jednej spánkovej fáze rýchlo hýbu oči a prečo je vlastne taký spánok dôležitý? Ako je už známe, na svet sa dostali rôzne teórie a výskumy o spaní. Niektoré tvrdia, že počas spánku sa nám v mozgu organizujú myšlienky, a teda pracuje na plné obrátky, súčasne blokujúc a paralyzujúc naše telo. To nám pomáha si oddýchnuť počas dlhých a fyzicky vyčerpávajúcich dní. Výnimka potvrdzuje pravidlo, a aj keď bol objavený prípad muža, ktorý nespal niekoľko rokov, prípady, ktoré skúmali nespavosť, potvrdili, že má na naše zdravie zlé účinky. Naša produktivita, ktorá súvisí s fyzickou schopnosťou a koncentrácia utrpia najviac. Môžeme mať aj halucinácie a zaspávať v situáciách, kedy to je nebezpečné či nevhodné? Koľko je teda ideálny počet hodín, ktoré by sme mali stráviť spánkom? Závisí to od viacerých faktorov. Je minimálne niekoľko hodín, čo sa občas nemusí vydariť.
To nevadí, vedci skúmali Power Nap. Je to teória, že pre zdravie nášho tela, produktivitu, celkovú sviežosť je vhodné aj 5 až 30 minút spánku hocikedy počas dňa. Preto vám nič nemusí brániť oddať sa sladkému spánku aj na malé časové sekvencie. Ak vám nočný spánok z nejakého dôvodu nestačil, ste vyčerpaní z iných dôvodov a cítite sa zle, dajte si nápoj s obsahom kofeínu a následne bude rozumné si na polhodinku zdriemnuť. Po zobudení sa budete mať 2 v 1 – účinky kofeínu a sviežosť po spánku.