Fibromyalgia je dlhodobá, alebo chronická porucha, ktorú sprevádza bolesť svalov, kostí, precitlivenosť a celkové vyčerpanie. Žiaden z týchto príznakov sa nedá zmerať pomocou žiadnych testov čo je jeden z dôvodov prečo niektorí lekári túto diagnózu spochybňujú.
Za bolesťami lekár v prvom rade hľadá inú príčinu a fibromyalgia je veľa krát diagnostikovaná ako iné ochorenie.
Príznaky
Ľudia trpiaci touto poruchou majú na tele „spúšťacie body“. Ide o miesta na tele, na ktoré keď sa vyvinie tlak (aj mierny) spôsobí bolesť.
Na to aby sa lekár zameral na túto poruchu musí pacient cítiť bolesť na 11 – tich z 18 – tich spúšťacích bodov. Patria medzi ne vrch ramien, horná časť hrudníka, boky, kolená, lakte, zadná časť hlavy, a ďalšie. Tieto príznaky môžu byť dôsledkom nesprávnej reakcie mozgu a nervov na vonkajšie signály. Aj jemný dotyk si mozog vysvetlí ako veľkú bolesť.
Medzi ďalšie príznaky patria nadmerná únava a precitlivenosť.
Príčiny vzniku
Z akého dôvodu toto ochorenie vzniká sa presne nevie. Predpokladá sa ale, že za fibromyalgiou môže byť
- Infekcie
- -dedičnosť – niektoré genetické mutácie môžu hrať dôležitú úlohu v tejto chorobe
- Trauma, stres –oba stavy rieši ľudský organizmus dlhý čas čo má vplyv na naše celkové zdravie
Ďalšie teórie o cítení neopodstatnených bolestí sa rôznia. Jedna hovorí, že za ňou stojí mozog, ktorý z nejakého dôvodu znižuje prah bolesti a to čo v minulosti nebolo bolestivé je teraz veľmi bolestivé. Druhé hovorí o zvýšenej citlivosti nervov a receptorov, ktoré na dotyk reagujú nadmernou až prehnanou bolesťou.
Diagnostikovanie
Určiť presnú diagnózu môže byť problematické. Pristupuje sa k nej až po sérii množstva vyšetrení a vylúčení iných chorôb, ktoré bolesť spôsobujú.
Liečba
Na liečbu sa najčastejšie používajú lieky proti bolesti. Nakoľko sa presne nevie čo je príčinou tohto ochorenia tlmia sa len jej príznaky. Odporúča sa tiež zmierniť stres a upraviť životosprávu.