Tento spôsob behania po horách je určený pre tých, ktorí majú doma štvornohého kamaráta, teda psa. Tento šport má aj svoj oficiálny názov, doktrekking a dokonca sa konajú aj rôzne maratóny a preteky. Ide v podstate o klasickú turistiku, avšak na svojom páse máte pripnutého psa.
Výhody netradičnej turistiky
- váš pes nebude sedieť doma
- pes pripnutý o pás vám dokáže v strmom kopci neskutočne pomôcť
- v lese nebudete nikdy sám
- vybudujete si medzi sebou neporušiteľné puto a vzťah
Ako naučiť psa chodiť na turistiku
Jediné, čo potrebuje váš pes pochopiť je chôdza bez toho, aby skákal na strany, príliš ťahal, alebo sa vám motal pod nohy. Väčšina psov to pochopí veľmi rýchlo. Je najlepšie ak s výcvikom začnete na klasickej vôdzke a obojku. Ak pes bude ťahať, alebo vybáčať do boku, jemne s ním cuknite. Naopak, ak pôjde pekne, príďte k nemu, odmeňte ho a nezabudnite ani na slovnú pochvalu. Tento istý postup praktizujte aj na samotnej túre.
Čo budete potrebovať
Vaša výbava sa nebude od tej obyčajnej nijako líšiť. Špeciálny výstroj potrebujete iba pre svojho psa.
- Popruhy:je dobré si zaobstarať špeciálne popruhy, určené na psie záprahy. Tie sú totiž vo vnútri vystlané mäkkým materiálom, takže pri dlhších trasách, psovi nezoderú kožu.
- Pás:môžete si kúpiť špeciálny pás na dogtrekking, ten je však o čosi drahší. Lacnejšou alternatívou je horolezecká sedačka, z ktorej odstrihnete časť na zadok a pás je hotový.
- Na pás si budete pripínať vôdzku., tá by mala byť o čosi dlhšia, aby ste o seba so psom nezakopávali. Dobrým riešením je aj samonavíjacia vôdzka, pri ktorej nemusíte psa sťahovať a opäť púšťať,. Zíde sa vám aj karabína, ktorou upnete vodítko o pás.
Na turistiku so psom, si so sebou vždy zoberte aj vrecúška na výkaly. Na turistických trasách, b ste predsa len nemali takýto odpad po sebe zanechať. Určite nezabudnite ani na fľašku s vodou a prenosnú misku pre psa.